Полезно
+2 up   -0 up

Собственик съм на имот с променен статут. Какъв е срокът в който трябва да започне строителството?

 Според § 27 от Преходните и Заключителни разпоредби на Закона за опазване на земеделските земи, когато решението за промяна предназначението на земеделска земя не е отменено с влязъл в сила административен акт или с акт на съда, то запазва действието до 24 май 2017, когато изграждането на обекта не е започнало.

Име:
E-mail: Моля оставете телефон или e-mail за връзка.
Телефон:
Заглавие /
Ключови думи:
Въпрос /
Коментар:
Оставащи символи: 1200
Ако е нужно посочете населеното място, за което се отнася запитваването:
Отговорете на въпроса:  
Полезно
+0 up   -0 up
Земеделска земя с променен статут до 24,05,2017 не е искано разрешение за строителство. След тази дата как ще се оформи връщането в земеделска земя и ще се отпише ли в срок от два месеца от земи в регулация, за да не се плащат данък за недв.имот /регулация/ и такса битови отпадъци? Ще се запази ли правото за строителство върху тях, при повторно заплащане на държ. такса със същия проект.
 
Полезно
+1 up   -0 up

 

 

Здравейте, г-н Христосков, Благодарим Ви за запитването. Трябва да получите от МЗХ или от ОД "Земеделие" /не знам от къде е издадено Решението за промяна
на предназначението/ ново решение за отмяна на старото, с което земята ще стане отново земеделска. Ще имате 14 дни да го обжалвате
ако искате. Когато новото решение за отмяна влезе в сила, ще можете да отпишете имота от данъчното и да промените данните в кадастръра.
Няма да можете да запазите правото на строителство. В бъдеще, когато искате да строите, може пак да подадете всички документи за
промяна на статута и след като платите отново държавната такса, имотът ще бъде с променено предназначение.
Тогава ще имате 3 години да поискате разрешение за строеж.

С уважение,
Геоимот ЕООД

 

31.05.2017 г.

 

 

 

Имам имот 3 дка на който е сменен статута за жилищно строителство и са оформени два имота по 1,5 дка. Единият ще бъде застроен, но другият който вече не е наша собственост няма да се застроява. Какво ще се случи с втория имот, отново ли ще се преобразува в земед.земя или ще се запази статута. Защото в ОД "Земеделие" видях,че при тях имота е вписан 3 дка. Нас ще ни засегне ли това, задължително ли трябва и в двата имота да се строи?
 
Полезно
+0 up   -0 up
Здравейте, закупих имот в с.Марково със сменен статут от земеделска земя и сега ми казват, че статута ми е сменен отново на земеделска земя, защото е изтекъл срок... Има ли такова нещо и ако има каква е процедурата и таксите, за да си го върна...
 
чл. 24, ал. 5 от ЗОЗЗ:
Решението за промяна на предназначението на земеделската земя губи правно действие, когато:
1. в тримесечен срок от съобщаването по реда на чл. 24а не е заплатена таксата по чл. 30, или
2. в тригодишен срок от влизането в сила на решението за промяна на предназначението не е поискано издаването на разрешение за строеж на обекта, или
3. в 6-годишен срок от влизането в сила на решението за промяна на предназначението изграждането на обекта не е започнало.
Полезно
+0 up   -0 up
zdraveyte, kolko vreme ikolko pari shte mikostva da smenq statuta ot zemedelska zemq na promishlena ,imota se namira do promishlena zona dotk i voda
 
    	    	
 
© ГеоИмот ЕООД www.geoimot.com Политика за конфиденциалност