Полезно
+6 up   -0 up

Закупуване на придаваеми части към парцел.

 “Наскоро разбрах, че по новия регулационен план площта на парцела ми е 800 м², а по нотариален акт 600 м². Как мога да стана собтвеник на допълнителните 200 м²?”

 Площта от 200 м² представлява придаваема част към парцела Ви по регулация. Ако тя принадлежи на Общината, закупуването й се урежда според чл.35 от Закона за общинската собственост. Необходимо е да подадете молба в свободен текст до отдел “Общинска собственост” в местната Община. В нея описвате номера на имота, местонахождението му и квадратурата, която искате да откупите от Общината. Необходимо е да приложите копие от документ за собтсвеност /нотариален акт, договор за покупко-продажба/ и актуална скица на имота. Възможно е от Общината да изискат да направите Частично изменение на Подробния Устройствен План - ПУП на парцела преди да може да закупите придаваемите части.
 Молбата Ви ще бъде разгледана на заседание на Общинския съвет и след съгласие, съветът ще издаде Решение, което ще Ви даде право да закупите въпросните 200 м². Следващата стъпка е да се направи оценка на имота съгласно изискванията на Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество. Цените на придаваемите части от имоти – общинска собственост към имоти се определят по пазарен механизъм от независим оценител. Последна стъпка е сключването на договор за продажба на общинската земя между Вас и кмета на съответната община. Този договор е документът за собственост за придаваемите части от 200 м² към Вашия парцел.

Име:
E-mail: Моля оставете телефон или e-mail за връзка.
Телефон:
Заглавие /
Ключови думи:
Въпрос /
Коментар:
Оставащи символи: 1200
Ако е нужно посочете населеното място, за което се отнася запитваването:
Отговорете на въпроса:  
ЗДРАВЕЙТЕІ
По регулационен план имота ни е 700 кв.м., намиращ се във Варна местността“ Ален Мак“
Плати ли сме 600кв. И тъй като сми две сестри го разделихме на две по 350кв.
Пред ден отиваме на местото, оградата е съборена и са трасирали моето место с колове, като са оградили с тяхна ограда челото на местото със 100квадрата – тези 100квадрата са ги взели само от моето место и са оставили само една пътечка около два метра. Така излиза ,че моето место става вътрешна с кола не може да стигна до него- като имам предвид, че искахме да строим, а сега става непроходимо.- Освен това ВИК и шахтата на водомера ми остават в тези 100кв.
Намерихме на оградата Протокол №13 /27.07.2017 че въвеждат във владение други собственици.
Питам:
1.Към кого трябва да се обърна, да ми обяснят моите права?
• Не трябваше ли да бъда уведомена за техните действия.
• При условия, че тези сто квадрата ги работим близо 40год. ,можем ли да имаме
някакви претенции, че някои друг ги закупил- имам предвид трябваше ли да ме уведомят и да предложат да ги купим, имаме ли някакво предимство.
• Мога ли да се жалвам, че са ми затворили пътя до местото.
Съжалявам ,малко съм объркана и не зная как да Ви обясня.
Да заведа ли дело!
Да се жалвам до прокурора или да кмета. Има ли някакъв срок, който да кажем ,че мога да обжалвам и какво ще обжалвам.
Едва оня ден разбрах, че има нова скица на имота, и тази скица просто е по ширина на моето место.
Поздрави от Николова
 
Здравейте, казусът при нас е следния искаме да закупим придаваема площ към имота, която се води селскостопански път, който е изместен много одавна и е до площа която искаме да закупим,каква процедура трябва да извършим и към кого трябва да се обърнем, към общината за придааеми площ, към кмета на селото където се намира имота или към кадастъра за изменение на селскостопанския път? Благодаря Ви, предарително!
 
Полезно
+0 up   -1 up
Здравейте,искам да запитам какво точно е придаваема част? Различна ли е площта и спрямо големината на парцела (4936 кв.м.) При какви обстоятелства общината може да откаже да ми я продаде? Благодаря Ви!
 
Полезно
+1 up   -1 up
купувам имот с УПИ 820КВ.М. от които 635 собствени а 185 кв.м.предаваеми по регулация с неуредени регулацонни отношения Въпроса ми е;кои има право над тези 185кв.м.в моето УПИ тъикато в момента те са заграбени от съсед
 
Съседа ми е заграбил мой предаваем компенсиращ имот 100кв.м!?как да си го получа?аз владея лицето до градски път.,той е третия имот двор.
Здравейте! През 1998 закупихме имот в провициата. В нот.акт пише при неуредени граници. През 2011 взехме скица но вече ни предоставиха 2бр. Едната до този момент не бяхме получавали. Съседите са частни лица. Те не желаят да продат целия парцел но са склонни да продадат част от него за да изправим границата. Това възможно ли е и към кого мохем да се обърнем за консултация?
 
Касае се за общински имот от 370 кв.м в центъра на София , който по скица от 1949 г е притежавала баба ми. От този имот по реституция ми е възстанован парцел от 213 кв.м със заповед на Обл.у-л от 2001г за което имам нотариален акт.Областният у-л утвърждава увеличение на 100% от 110 кв.м на идеалните части за възстановяване които да отпаднат от общинската собственост и започва 10 г спор м/у районна община, областен у-л и мен. Тъй като до мен има общинска земя, мога ли да закупя 160 кв.м за допълване на площта на парцела ми от 370 кв.м и каква е процедурата?
 
Здравейте!Съсобственик съм на 1\2 от краварник,половината е разрушен,аз ползвам здравата част.Въпросът ми е,мога ли да закупя земята под здравата част,която е общинска земя.ИЛИ по точно как да запазя здравата част за себе си,тъй като със съсобственикът не сме в дори отношения и ме спъва във всичко,дори и ток не мога да вкарам без него,а той не иска да съдейства.Придобитата ми част е чрез дарение от родителите ми,а на съсобственикът е прехвърлена когато е закупуван без той да заплаща нищо.Моля помогнете!Всичко ще ми е полезно в тази ситуация!
 
Продължение: Само че адвокатката твърди,че така не може да стане,защото имота ставал съсобствен и не се знаело къде са тези 100кв.м.Това можело да мине в кадастъра,но после нямало да мога да си извадя констативен нот.акт.Посъветвайте ме какво да направя. Предварително Ви благодаря!
 
Здравейте,притежавам имот в гр.София,за който имам нот.акт и е нанесен в кад.карта.На практика владея 100кв.м от имота на съседа.Разбрахме се да ги закупя.Свързах се с адвокат и започнаха проблеми относно процедурата по прехвърляне.Според него трябва да сключим предварителен договор,да направим преписка,за отделяне в кад.карта тези 100кв.м с отделен номер и да извадя скица,за да извършим сделката,след което с нова преписка да ги обединя с моя имот.Само че правоспособно лице ми каза,че не може да се отделят 100 кв.м с номер,понеже площта е под изискващата се минимална по закон.Предложи да ми се продадат 100кв.м ид.части,след което да се направи промяна на имотната граница в кад.карта.Само че адвокатката твърди,че така не може да стане,защото имота ставал съсобствен и не се знаело къде са тез
 
Здравейте! Може да закупите 100 кв. м. с предварителен договор. След което да се направи проект за изменение на регулационните и имотните граници като тези 100 кв. м. се включат към Вашия имот. Когато проекта се одобри може да направите изменение в кадастралната карта и да сключите окончателен договор за прехвърляне на 100-те квадрата.
Кооперацията ни е построена през 1956 с преодстъпено право на строежа на 4ма собственици.Днес земята е общинска , а ние притежаваме построеното върху нея.Въпрос: ако един от нас иска да купи 1/4 идеална част от терена , трябва ли да има разрешението на останалите 3ма или урежда директно това със СО?
 
Здравейте! Щом искате да закупите земята уреждате това само със собственика - общината, без да искате съгласието на съсобствениците на сградата.
Здравейте, ситуацията към момента е следната закупих парцел, който по нотариален акт e 600 кв.м. По план между моят парцел и съседния е трябвало да се изгради улица , но тя не изградена. Старият собственик е заградил и е ползвал дълги години този общински терен. Моят въпрос е : имам ли законово право и какви постъпки трябва да направя за да закупя тази част от улицата. ЛЕК ДЕН.
 
Здравейте! Най-добре се обърнете към отдел "Общинска собственост" в общината.
Преди години са ни очуждени 580 кв.м от парцел 1470 кв.м със застроена къща в имота, след като почина собственика т.е. дядо го наследиха двама, от които единият се отказа в полза на другия от имота, по стечение на обстоятелствата очуждената част беше върната със Заповед на Софийска община, като се придава към имота, който е собственост на единия от наследниците, а другият наследник е в съсобственост на върнатата част.Тоест единият собственик има 1170 кв.м, а другият 290 кв. м от парцел с един и същи номер, но се оказа, че върнатата част не е нанесена в кадастралния план и може да ни издадът скицаа само за часта от имота, който е останал след очуждаването. Какво трябва и може да направим. Благодаря за вниманието!
 
Здравейте ! Ползваме имот даден ни по 4 постановление .Имота е 1195 м2., от които можем да закупим 600 м2 на преференциални цени , останалите няма да имаме възможност да закупим за момента .Как могат да останат предаваеми по регулация / да останат обяински , но да се запазят границите на имота / ?Благодаря Ви предварително за отговора .
 
Здравейте! Имам един имот в София който ни е върнат по реституция, но ми се придават 31 кв.м общинска земя към имота, който нямя индификатор в Кадастралната карта, тоест не е обособен. Какво трябва да направя за да ги купя.
 
Въпросът Ви е от компетенциите на нотариус. Може да направите запитване и в отдел общинска собственост. Като начало си извадете скица на имота за обстоятелствена проверка.
Здравейте, През 2004 год. закупих малка къща в провинцията с парцел от 1100 м2 като в нот.акт е упоменато, че купувам 600 м2 , а другите 500 м2 са общински. Имота е вилна зона която сега тепърва ще влиза в регулация на селището. Скицата която е издадена за нотариуса пти прехвърляне на имота е за 1100 м2. В данъчна служба съм декларирал и заплащал данъци за къща и 1100 м2 двор. Миналата година получих писмо да се явя в общ.администрация където искаха да се откажа от 500 м2 двор въпреки, че в нот.акт ми пише 1100 м2, въпреки издадената от тях виза за 1100 м2 и заплащаните през изминалите години данъци и такси за 1100 м2. Искам да попитам дали имам право да закупя тези 500 м2 земя и дали горния казус се отнася и за моя случай. Благодаря предварително за бързия и изчерпателен отговор
 
Вие отказахте ли се в общината от закупуването на 500 кв. м. двор? Ако реално владеете 1100 кв. м., то имате право да закупите допълнителните 500 кв. м. от общината. Говорили ли сте с отдел „Общинска собственост”? В кое населено място се намира имота?
    	    	
 
© ГеоИмот ЕООД www.geoimot.com Политика за конфиденциалност